sobota, 27 maja 2017r. imieniny: Jana i Juliusza
redakcja@goniec-lokalny.pl | | Redakcja | Reklama | Mapa serwisu
Repertuar Kina Niwa

http://goniec-lokalny.pl/gfx/upload/PRZED NAMI/repertuar.jpg

Wiadomości
Kursy walut ( notowania średnie NBP )
Logowanie
Email:
Hasło:
rejestracja | zapomniałem hasła
Newsletter

Dopisz tutaj swój email aby otrzymywać nasz newsletter
2016-04-06 09:47:40 z POMIECHÓWEK
Remont biblioteki zakończony

W nowej siedzibie znajduje się nowoczesna sala konferencyjna. fot Biblioteka Publiczna gminy Pomiechówek.

Kilka miesięcy trwał gruntowny remont i rozbudowa Biblioteki Publicznej w Pomiechówku. Teraz zarówno obszerne zbiory, jak i pracownicy biblioteki przeniosą się do nowego budynku. Co więcej, rozbudowa otworzyła możliwość dla nowej, rozszerzonej działalności tej instytucji kultury. Planuje się odpłatne wynajmowanie wyremontowanych pomieszczeń, w tym nowoczesnej sali konferencyjnej.

Z zainteresowaniem obserwowaliśmy postępy prac podczas rozbudowy budynku Biblioteki Publicznej w Pomiechówku. Trzeba przyznać, że rozmach, z jakim realizowano projekt przebudowy, był imponujący. Po dobudowaniu jednego piętra biblioteka zajmuje aż trzy kondygnacje (ok. 300 m2). Zamontowano w niej również windę, by ułatwić dostęp do zbiorów i usług osobom starszym i niepełnosprawnym. Wykonano również łącznik między biblioteką, a Gminnym Ośrodkiem Kultury. Do tego budynek został poddany termomodernizacji. Wartość całego projektu opiewa na astronomiczną wręcz kwotę 2,5 mln zł w tym wkład własny z budżetu gminy to 628 tys. zł, natomiast środki  z dofinansowania od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  wynosiły 1 872 tys. zł. Teraz jako pierwsi prezentujemy finalny efekt tej ogromnej inwestycji.

Użytkownicy biblioteki mogą skorzystać z wypożyczalni multimedialnej. fot. Biblioteka Publiczna gminy Pomiechówek

W związku z rozbudową i gruntowną modernizacją budynku konieczna okazała się zmiana statutu biblioteki. Ostatni raz zmiany wprowadzano  w nim w 2006 roku. Aktualizacja dotyczy między innymi organizacji biblioteki. - Dotychczas biblioteka to tak naprawdę Biblioteka w Pomiechówku i filia w Kosewie. Obecnie jednak budynek biblioteki został podzielony na 3 części. Ma trzy kondygnacje i na każdej z nich prowadzona jest inna działalność. Stąd też zachodzi potrzeba, by to również umieścić w statucie. W związku z tym biblioteka przy ul. Kilińskiego będzie miała wypożyczalnie dla dorosłych, wypożyczalnie dla dzieci i młodzieży oraz wypożyczalnie multimedialną. Natomiast filia nr 1 w Kosewie pozostaje bez zmian – tłumaczyła podczas posiedzenia komisji ds. ochrony środowiska Ewa Mróz, kierownik Biblioteki Publicznej gminy Pomiechówek.

Tymczasem zmiany organizacyjne to tylko część pracy. Kierownictwo biblioteki już teraz planuje jak najlepiej wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nowy budynek i jego bogate, nowoczesne wyposażenie. Okazuje się, iż będzie to możliwe i to w sposób komercyjny. - Kolejny zapis mówi o tym, że biblioteka może prowadzić jako dodatkową działalność odpłatną, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, o ile działalność ta nie spowoduje ograniczenia realizacji zadań statutowych. Środki uzyskane z tejże działalności mogą być wykorzystywane wyłącznie na finansowanie działalności statutowej biblioteki. Chodzi tu o to, by nasza biblioteka mogła odpłatnie wynajmować pomieszczenia w swojej nowej siedzibie. Mamy tam bardzo dużą salę konferencyjną, dużą czytelnię internetową z komputerami, więc zachodzi konieczność ale i pomysł na to, by pozyskiwać środki z wypożyczania tych powierzchni – mówiła kierownik biblioteki.

Największe nadzieje, wiązane są z nowoczesną salą konferencyjną. Duże i wygodne pomieszczenie może służyć przy wielu okazjach.  W zależności od ustawienia krzeseł i stołów może pomieścić od 20 do 24 osób. W momencie ustawienia typowo widowiskowego sala pomieści nawet 50 osób. Jest wyposażona w potrzebne meble, projektor, ekran projekcyjny oraz system nagłośnieniowy. – Jest taki pomysł, by w tym miejscu odbywały się różnego rodzaje konferencje, spotkania i mam nadzieję, ze Państwo też zechcecie u nas bywać – zachęcała radnych E. Mróz.

Jak będzie wyglądała działalność nowej, wyremontowanej biblioteki przekonamy się już wkrótce. Teraz rozpoczyna się przeprowadzka. W związku  z tym czytelnicy muszą liczyć się z utrudnieniami ponieważ od wtorku 29 marca do piątku 22 kwietnia biblioteka będzie nieczynna.

Paulina Filipiak
facebook