sobota, 27 maja 2017r. imieniny: Jana i Juliusza
redakcja@goniec-lokalny.pl | | Redakcja | Reklama | Mapa serwisu
Repertuar Kina Niwa

http://goniec-lokalny.pl/gfx/upload/PRZED NAMI/repertuar.jpg

Wiadomości
Kursy walut ( notowania średnie NBP )
Logowanie
Email:
Hasło:
rejestracja | zapomniałem hasła
Newsletter

Dopisz tutaj swój email aby otrzymywać nasz newsletter
2016-04-15 09:23:14 z POMIECHÓWEK
10 mln dla pomiechowskiego astronoma

Mieszkaniec Pomiechówka - prof. Grzegorz Pietrzyński został wyróżniony przez Europejską Radę ds. badań. Naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał grant w wysokości przeszło 10 mln zł. Teraz astronom spróbuje doprecyzować wartość parametru Hubble’a, który określa tempo ekspansji Wszechświata.

Advanced Grant przeznaczony jest dla badaczy z ugruntowaną pozycją naukową. Do konkursu o grant tym razem zgłosiło się prawie 2000 liderów grup z całej Europy, a przyznano go właśnie mieszkańcowi Pomiechówka – profesorowi Grzegorzowi Pietrzyńskiemu. Kwota jest astronomiczna i opiewa na 2,4 mln euro, czyli ok. 10 mln złotych. Astronom przyznaje, że grant to efekt wieloletniej pracy.

- Bardzo się ucieszyłem. Przez kilka lat przygotowywaliśmy się do aplikacji o ten grant. Zostanie przeznaczony na bardzo dokładne pomiary odległości do pobliskich galaktyk. Posłużą one  do zbadania w jakim tempie rozszerza się nasz Wszechświat. Dzięki środkom z tego grantu sfinansujemy wyjazdy obserwacyjne oraz zakupimy potrzebny sprzęt komputerowy – mówi prof. Grzegorz Pietrzyński, astronom na co dzień mieszkający w Pomiechówku.

Teraz Grzegorz Pietrzyński przygotowuje się do rozpoczęcia badań. A jak będą one wyglądały? Jedno jest pewne – nigdy wcześniej nikt nie zdołał wykonać tak dokładnych analiz i pomiarów. - Badania będą polegały na ulepszeniu dwóch kosmicznych linijek używanych przez astronomów do pomiarów odległości układów podwójnych gwiazd i gwiazd pulsujących nazywanych Cefeidami. W oparciu o te narzędzia zmierzymy wartość parametru Hubble’a z bezprecedensową  dokładnością około 1% - tłumaczy G. Pietrzyński. 

W przeprowadzeniu badań astronoma będzie wspomagał zespół młodych fachowców, specjalistów w swojej dziedzinie.  Jak się okazuje, już wiadomo kto będzie się zajmował obliczeniami, a poszukiwanie właściwych osób trwało nawet kilka lat. - Zespół jest już prawie skompletowany. Kilka lat temu udało mi się stworzyć dedykowany zespół młodych astronomów zajmujących się pomiarami odległości. Będą oni stanowić trzon mojej grupy badawczej – dodaje astronom.

fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska

Paulina Filipiak
facebook